Ile zarabia taksówkarz?

Czy warto jeździć taksówką? Oczywiście, że warto. Ma to same zalety. Po pierwsze, szybko docierasz na miejsce. Nie musisz błądzić po mieście. Nie martwisz się o miejsce do parkowania. Możesz cieszyć się smakiem ulubionego wina czy innego trunku, spożywanego z przyjaciółmi, bo sam nie musisz prowadzić.

Jeśli nie Ty, to kto? Taksówkarz. Chyba wszyscy lubimy korzystać z taksówek. Czy zastanawialiście się jednak, ile zarabia taksówkarz? Czy to opłacalny zawód? Taksówkarz i jego zarobki to jeden z ciekawszych tematów, na jakie możesz dziś trafić. Dowiedz się, ile zarabia taksówkarz.

Taksówkarz – zarobki

Ciężko jednoznacznie wskazać, ile zarabia taksówkarz. Żeby zacząć zarabiać, musi on sporo zainwestować. Chodzi tu o koszty uzyskania licencji albo zakup samochodu. Zarobki taksówkarza zależą od wielu czynników: wielkości miasta, godzin wyjazdów, długości tras i korporacji, do której należy.

Niektórzy twierdzą, że taksówkarz osiąga horrendalne zarobki. To, ile zarabia taksówkarz nie jest jednak tak oczywiste. Mówiąc o zarobkach taksówkarzy, należy wziąć pod uwagę wszelkie koszty, jakie ponosi on w związku z wykonywaniem działalności. Są to m. in. opłata dla korporacji i składki na ZUS. Do tego dochodzą opłaty związane z ubezpieczeniem auta i oczywiście koszty paliwa.

Większe miasto = większe zarobki taksówkarzy?

Mówi się, że to, ile zarabia taksówkarz, jest uzależnione od wielkości miasta, w którym jeździ. Zatem ile zarabia taksówkarz w Warszawie? Miasto to daje dużo możliwości. Miejscowi chętnie korzystają z usług przewoźników. Wynika z ogromu wydarzeń sportowych i kulturalnych, w których mieszkańcy chętnie uczestniczą.

Dla wielu osób spoza stolicy, taksówki są najwygodniejszym rozwiązaniem. Taksówkarz pełni roli przewodnika po wielkim mieście. To, ile zarabia taksówkarz w Warszawie, wiąże się głównie z wysokością kosztów poniesionych na utrzymanie auta (a więc jego zatankowanie, ubezpieczenie i bieżące naprawy).

Ile zarabia, a ile wydaje taksówkarz?

Wbrew obiegowej opinii, taksówkarze nie mogą liczyć na imponujące zarobki. Żeby móc zacząć swoją przygodę z przewozami, taksówkarz musi wyposażyć się w auto (i to nie byle jakie). Samochody z przeznaczeniem na taksówkę to z reguły egzemplarze 10-letnie i młodsze. Do tego dochodzą koszty ubezpieczenia i bieżącego utrzymania.

Samochód nie jest jedynym narzędziem pracy taksówkarza. Musi on swoje auto wyposażyć w taksometr, terminal płatniczy, kasę fiskalną i radio. Dochodzą do tego bieżące naprawy, a także koszty mycia i sprzątania auta. Dużo tego? A to tylko niektóre z wydatków, które należy wziąć pod uwagę, zanim zaczniemy się zastanawiać, ile zarabia taksówkarz.

Czy warto być taksówkarzem?

Bycie taksówkarzem to ciągłe inwestowanie w samochód – główne narzędzie pracy. Auta sprzed dekady nie mają racji bytu. Mało kogo stać jednak na zakup samochodu prosto z salonu (a i takie się psują). Bieżąca eksploatacja auta wymaga nierzadko znacznych nakładów finansowych.

To, że niektórzy taksówkarze mogą liczyć na naprawdę imponujące zarobki, nie oznacza wcale, że cała ta kwota pozostaje do ich wyłącznej dyspozycji. Chcąc pracować, muszą liczyć się z szeregiem opłat, o których już była mowa. Biorąc pod uwagę liczbę konkurencji, nie mogą jednak podnosić cen za kursy.

Czy opłaca się być taksówkarzem?

Chyba już wiesz, że to, ile zarabia taksówkarz nie jest kwestią oczywistą. Dużo szybciej sprawdzisz, jakie są zarobki w każdym innym zawodzie. Dla zapytania “taksówkarz zarobki” nie znajdziesz jednego przedziału, lecz długi opis tego, co należy od dochodu odliczyć.

Bycie taksówkarzem bywa opłacalne w kilku przypadkach. Np. gdy mieszkasz w dużym mieście (jego topografię bezwzględnie musisz znać). Możesz rozważyć wykonywanie tego zawodu, jeśli dysponujesz stosunkowo młodym autem, którego utrzymanie jest tanie (niskie spalanie i opłaty).