Przewóz osób taksówką obarczony jest wieloma wymogami. Skupimy się dziś na tym, co składa się na niezbędne wyposażenie samochodu przeznaczonego na taxi. Opowiemy na czym polega i co obejmuje przegląd takiego pojazdu. Dla niewtajemniczonych – taksówki przechodzą dodatkowe badania techniczne na stacjach kontroli pojazdów.
Pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy mowa o wyposażeniu taksówki, to taksometr. W końcu do tej pory właśnie ten element różnił pojazdy prywatne od tych przeznaczonych do przewozu osób. Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt, że taksometr przestał być obligatoryjnym elementem wyposażenia taksówki.
Taksówka: wyposażenie – tłumaczymy, co z taksometrem i kasą fiskalną
Brak taksometru w taksówce nie oznacza wcale, że danym pojazdem nie można świadczyć usług transportowych. Ustawodawca idzie z duchem czasu i zezwala bowiem tradycyjny taksometr zastąpić znacznie bardziej wygodną w użytku, specjalnie do tych celów przeznaczoną aplikacją mobilną. Jesteście zaskoczeni tą zmianą?
Równie zaskakujący może wydać się fakt, że kasa fiskalna, niegdyś wyróżnik pojazdów taxi, znika z listy obowiązkowego wyposażenia taksówek. Czym zastąpić tradycyjną kasę? E-kasą. Wirtualne kasy fiskalne, e-paragony… Trzeba przyznać, że idziemy z duchem czasu! Do nowych przepisów muszą się przyzwyczaić także diagności na SKP.
Taksówka – wyposażenie, które niezmiennie musi posiadać pojazd
Lampa, kogut na dachu – różne są określenia dodatkowego oświetlenia, które umieszcza się w górnej części pojazdu. Sposób mocowania lampy zależy od konstrukcji auta. Jeden wymóg jest wspólny dla wszystkich taksówek: lampy mają świecić własnym, białym lub żółtym światłem i z dwóch stron zawierać napis TAXI.
W taksówce nie może zabraknąć apteczki, oczywiście takiej wyposażonej w nieprzeterminowane środki. Kierowcy muszą być przygotowani na ewentualną wymianę koła w aucie, a więc posiadać nie tylko samo koło, ale także zestaw narzędzi, przy pomocy których dokonają jego zmiany w razie konieczności. Nie zapominamy o gaśnicy i trójkącie.
Bez tego nie pojedziesz
Nie tylko kwestia rozliczania się z urzędem skarbowym jest brana pod uwagę, gdy chodzi o wyposażenie taksówki. Nie można pominąć, prozaicznej, jakby się mogło wydawać sprawy z jej właściwym oznakowaniem. Oprócz wspomnianej już lampy na dachu (tzw. koguta), do obowiązkowego wyposażenia taksówki należą stosowne naklejki na aucie.
Wymagane oklejenie może być różne, w zależności od miasta, na terenie którego świadczy się usługi taksówkarskie. Przed rozpoczęciem działalności należy zorientować się, jakie wymogi nakłada się na kierowców. Nie może być tak, że na pojeździe taxi zabraknie wymaganych przez miasto naklejek, a występować będzie wyłącznie reklama korporacji.
Taksówka: przegląd techniczny pojazdu i co dalej?
Diagności pracujący na stacjach kontroli pojazdów przywiązują dużą wagę do weryfikacji sprawności elementów auta, mających wpływ na bezpieczeństwo podróżujących nimi osób. Na przeglądzie zostanie też sprawdzona obecność wymaganego wyposażenia samochodu – taksówki (m. in. apteczki, taksometru lub zastępującej go aplikacji mobilnej).
Pozytywny wynik przeglądu taksówki oznacza wydanie przez diagnostę pisemnego potwierdzenia tego faktu. Uzyskany dokument przekazuje się do właściwego terytorialnie wydziału komunikacji (tego, w którym dokonano rejestracji auta). Pracownicy wydziału wykonają w dowodzie rejestracyjnym pojazdu stosowną adnotację (wpis o taxi).
Kwestie związane z wyposażeniem i przeglądem taksówki mamy pokrótce omówione. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Was na wspólną przejażdżkę. Po Warszawie najlepiej podróżuje się z Ele Taxi. A może chcesz zostać jednym z nas? Kierowców posiadających licencję taxi zapraszamy do kontaktu. Czekamy na Was.