Dziecko w taksówce? Tak! Odbierz dzieci ze szkoły z Ele Taxi

Chcesz odebrać dziecko ze szkoły? Zamów taksówkę. Zastanawiasz się, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech? Pewnie nie wiesz, co z fotelikiem w taxi. W Twoim aucie jest on od dawna zamontowany na tylnej kanapie, ale co, gdy zdecydujesz się podróżować z dzieckiem w taksówce? Czy w taxi dziecko musi mieć fotelik?

Jeśli tak, to czy oznacza to, że w podróż masz wybrać się z własnym fotelikiem? Czy pozwolą Ci go zamontować w zamówionej taksówce? Pewnie zastanawiasz się teraz, czy kiedykolwiek widziałeś samochód taxi z fotelikiem w środku. Dużo tych pytań. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie. To jak, zaczynamy?

Czy dziecko musi mieć fotelik?

Dziecko w taksówce to dla rodziców okazja do zadawania mnóstwa pytań związanych z techniczną stroną jego przejazdu. Musi mieć fotelik, a może nie musi? Skończmy z tymi spekulacjami. Przyjrzyjmy się przepisom. Zasady bezpiecznego przewozu, w tym taxi, regulują zapisy art. 39 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z treścią wskazanego artykułu, obowiązek przewożenia w fotelikach dotyczy dzieci w wieku do 12 lat lub takich, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu. Fotelik musi odpowiadać wadze i wzrostowi dziecka. Podkreśla się, że fotelik, w którym przewożone jest dziecko, musi spełniać właściwe warunki techniczne.

Kiedy dziecko w foteliku jeździć nie musi

Dwie podstawowe przesłanki, wykluczające zastosowanie fotelika wskazano już w samej treści artykułu 39 (ukończenie 12 lat lub osiągnięcie wzrostu przekraczającego 150 cm). Z treści artykułu wywnioskować możemy, że obowiązek stosowania fotelików dotyczy tylko takich samochodów, które posiadają pasy bezpieczeństwa.

Jak od każdego przepisu prawnego, również od tego przewidziano pewne wyjątki. Zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym dopuszczają przewożenie dziecka bez fotelika w trzech przypadkach: w przypadku, gdy podróżuje ono pojazdem pogotowia ratunkowego lub policji, a także… taksówką. Tak więc fotelik w taxi nie jest wymagany.

Bez fotelika w taxi – co na to rodzice?

To, że dziecko w taksówce nie musi podróżować w foteliku, wcale nie uspokaja rodziców. W końcu fotelik ma zapewnić bezpieczny przejazd najmłodszym. A bezpieczeństwo to podstawa. Faktem jest, że skoro fotelik w taxi nie jest wymagany, to mało która korporacja decyduje się na organizowanie kursów z dziecięcymi fotelikami.

Czy to oznacza, że dziecko w taksówce nigdy nie będzie bezpieczne? Na szczęście nie. Wystarczy, że postawisz na taxi, które oferuje przejazdy z fotelikiem. A oferuje je np. Ele Taxi w Warszawie. Podkreślamy – fotelik pochodzi z samej korporacji, nie ma potrzeby noszenia własnego. Jednak skąd kierowca ma wiedzieć, że podróżujemy z dzieckiem?

Dziecko w taksówce – uprzedź kierowcę, że potrzebujesz fotelika

Kierowcy taksówek mają wiele zalet, jednak nawet oni nie są w stanie przewidzieć, jakie są Twoje potrzeby. Dlatego w momencie zamawiania taksówki podkreśl, że potrzebujesz kursu z fotelikiem dziecięcym. Odbierasz ze szkoły np. dwoje dzieci? Uprzedź o tym dyspozytora, który przyjmuje Twoje zamówienie.

Taksówkę wolisz zamawiać przez aplikację? Aplikacja Taxi Polska daje Ci możliwość wyboru opcji dodatkowych, w tym kursu z fotelikiem. Nie zastanawiaj się nad tym, czy w taxi dziecko musi mieć fotelik. Kwestie bezpieczeństwa Twoich pociech są chyba dla Ciebie ważniejsze. Zaznacz w Taxi Polska, że chcesz zamówić fotelik w taxi.

W Ele Taxi możesz zamówić fotelik dostosowany do wagi dziecka. Wszystkie opcje wybierzesz w naszej aplikacji. Za przejazd z fotelikiem w taksówce zapłacisz dodatkowo jedynie 20 zł. Opłata rezerwacyjna nie ulega zmianie mimo zwiększenia liczby potrzebnych fotelików. Spraw, by Twoje dziecko w taksówce było bezpieczne. Mimo, że fotelik w taxi nie jest wymagany prawem, warto zamówić z nim kurs. Gdzie? W Ele Taxi.