Jak dojechać z centrum na Cmentarz Bródnowski?

Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie pochowanych zostało 1,2 mln zmarłych, co plasuje go w czołówce największych pod względem liczby pochówków cmentarzy europejskich. Nic dziwnego więc, że nekropolię odwiedzają stale liczne rzesze osób pojawiających się na niej czy to w celach celebracyjnych, czy turystycznych.

Komunikacja, czyli jak dojechać z centrum na Cmentarz Bródnowski?

Sposobów na dotarcie z centrum miasta na Cmentarz Bródnowski zlokalizowany nomen omen na warszawskim Bródnie stanowiącym część dzielnicy Targówek, jest co najmniej kilka. Skorzystać można z własnego samochodu przeprawiając się na prawy brzeg Wisły przez Most Świętokrzyski lub Śląsko-Dąbrowski i dalej kierując na północ albo z komunikacji miejskiej. Odkąd otwarta została druga linia metra podróż stała się nieco mniej uciążliwa. Wysiadając na stacji Trocka mamy do dyspozycji kilka autobusów, które po przejechaniu dwóch przystanków zatrzymują się wprost pod cmentarną bramą przy ulicy św. Wincentego. Co jednak, jeśli nie dysponując własnym autem chcemy skorzystać z bramy od św. Jacka Odrowąża? Albo zdrowie nie pozwala na długie spacery czy też mróz lub upał dają się we znaki i uciążliwy marsz nam nie w smak? Zawsze skorzystać możemy z alternatywnego rozwiązania, jakim jest zamówienie taksówki. Ele Taxi oferuje rozwiązania, które zapewnią nam wygodny dojazd na Bródnowski cmentarz, niezależnie od tego, czy pogrążeni w smutku wybieramy się na pogrzeb wraz z dużymi wieńcami czy pokaźnymi bukietami kwiatów, czy też zamierzamy zrobić porządki na grobach bliskich wyposażeni w grabie i środki czystości. Ele Taxi dysponuje taksówkami z dużymi bagażnikami, w których pomieszczą się delikatne, lecz duże kompozycje roślinne, a także ośmioosobowymi samochodami, którymi można dotrzeć na cmentarz większą grupą.

Cmentarz Bródnowski dla turystów

Jakkolwiek cmentarze zwykle nie kojarzą się nam z atrakcjami turystycznymi, biura podróży prześcigają się w ofertach tematycznych, wśród których wcale niemałą popularnością cieszą się wycieczki po nekropoliach. Dlaczego więc nie zorganizować takiej wycieczki dla siebie i kilku znajomych? Udając się do Warszawy, na pewno warto odwiedzić cmentarz na Powązkach, a stamtąd udać się na prawy brzeg Wisły na cmentarz Kamionkowski, i wreszcie na Bródnowski, jeden z największych pod względem liczby pochowanych w Europie. Przemieszczanie się pomiędzy cmentarzami możemy oczywiście zorganizować na kilka sposobów – korzystając z transportu własnego, komunikacji miejskiej lub taksówki. W pierwszym przypadku liczyć się musimy z problemami z parkowaniem oraz opłatami za parking, jeśli wreszcie uda nam się znaleźć miejsce, w drugim – trzeba wziąć pod uwagę, że wiele odcinków pokonać trzeba będzie pieszo, z kolei przejazd taksówką zapewni nam komfort oraz swobodę ułożenia trasy, a także zdejmie z nas ciężar odpowiedzialności za poszukiwanie miejsc odpowiednich do postoju.

Ciekawy, zabytkowy Cmentarz Bródnowski

Na terenie Cmentarza Bródnowskiego, który funkcjonuje jako nekropolia od 1884 r., znajdują się dwa kościoły, z czego jeden, drewniany, pw. św. Wincentego a Paulo wybudowany został zaledwie 3 lata po otwarciu cmentarza. Przetrwał II wojnę światową i funkcjonował do 1960 r. jako świątynia parafialna. Cmentarz Bródnowski, poza swoją oczywistą funkcją, pełni również rolę parku. Bogate nasadzenia, głównie w postaci drzew liściastych, tworzą piękną aurę jesienną, docenianą przez odwiedzających groby 1 listopada, latem z kolei dając przyjemny chłód i wytchnienie. Reprezentacyjne arterie cmentarza – Aleja Główna, Aleja Szeroka i Lipowa prowadzą do miejsc pochówku znanych postaci historycznych oraz zmarłych współcześnie artystów, polityków czy sportowców. Na Cmentarzu Bródnowskim pochowany został m. in. Roman Dmowski, kard. Aleksander Krakowski czy Mieczysław Fogg.