Kto może zostać taksówkarzem?

Myślałeś kiedyś o świadczeniu usług przewozowych? Lubisz jeździć? Pewnie nieraz zastanawiałeś się, kto może zostać taksówkarzem? Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić by dołączyć do tego zacnego grona. Dowiedz się, jakie powinieneś posiadać uprawnienia oraz jakie cechy charakteru są pożądane na tym stanowisku.

Rozważania na temat “kto może zostać taksówkarzem”, należy zacząć od kwestii formalnych. Jest kilka warunków, które trzeba bezwzględnie spełnić, by móc świadczyć podobne usługi. Znacie wszystkie? Wbrew pozorom, samo posiadanie prawa jazdy kat. B nie jest wystarczające, by móc rozpocząć wykonywanie zawodu taksówkarza.

Bez tego nie zaczniesz – wiek i kilka innych, ważnych kwestii

Kto może zostać taksówkarzem? Na pewno ktoś, kto posiada aktualne prawo jazdy kat. B. Czy to wystarczy? Niestety nie. Warunkiem rozpoczęcia pracy jest ukończenie 21 roku życia. Jeśli miałeś plan, by zaraz po ukończeniu liceum zacząć zarabiać na studia, prowadząc taksówkę, to właśnie spalił on na panewce.

Taksówkarzem może zostać wyłącznie osoba niekarana. Warunkiem rozpoczęcia pracy jest posiadanie własnego auta. Nie każdy samochód będzie mile widziany. Jeśli chcesz zrobić interes życia, wożąc klientów 30-letnim autem, możesz niemile się rozczarować. Świadcząc usługi przewozowe, musisz brać pod uwagę bezpieczeństwo pasażerów.

Zaświadczenia, licencje i inne dokumenty

W odpowiedzi na pytanie o to, kto może zostać taksówkarzem, często pojawiają się kwestie zaświadczeń. Dwa podstawowe, których będziesz potrzebował, to zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu – wystawiane przez lekarza medycyny pracy oraz zaświadczenie o pomyślnym wyniku testów psychologicznych.

W dużych miastach – takich, które liczą powyżej 100 tys. mieszkańców – jest jeszcze jeden wymóg. Kto może zostać taksówkarzem w takich miastach? Ktoś, kto ukończy kurs z zakresu transportu drogowego i zaliczy stosowny egzamin. Pozostałe warunki to: prowadzenie działalności gospodarczej oraz posiadanie licencji taxi.

Pozostałe wymagania, czyli kto może zostać taksówkarzem?

Na internetowych forach często pojawia się pytanie: “kto może zostać taksówkarzem?”. Wiele spośród pojawiających się wpisów, to merytoryczne odpowiedzi. Nie należy zapominać o pozaformalnych wymaganiach – takich jak: doskonała znajomość topografii miasta oraz posiadanie następujących cech: cierpliwość, odpowiedzialność i ostrożność.

Od taksówkarza wymaga się doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, a także wysokiego stopnia dbałości o posiadane auto. Kto może zostać taksówkarzem? Osoba uczciwa, sumienna, cechująca się dużą kulturą osobistą. Wiesz już, kto może zostać taksówkarzem. Być może przytłoczyła Cię ilość formalności, których musisz dopełnić.

Jest jeszcze coś, co może sprawić, że dodatkowo zapunktujesz. Klienci, podobnie jak korporacje, cenią taksówkarzy władających językami obcymi. Posiadanie pożądanych cech i umiejętności, w połączeniu ze stosownymi uprawnieniami, to prosta droga do tego, by zostać taksówkarzem.