Przewóz bagażu w taksówce – o czym należy pamiętać?

Niejeden pasażer taksówki chciałby zabrać ze sobą bagaż. Zwłaszcza, jeśli celem jego podróży jest lotnisko lub dworzec. W związku z tym warto znać podstawowe zasady przewozu bagażu w taxi. Już w tytule rozporządzenia dotyczącego realizowania kursów taksówką, jest mowa o przewożeniu nie tylko osób, ale też bagażu.

Kierowcę taksówki obowiązują przepisy porządkowe związane z przewozem bagażu. Przewoźnicy znają te zasady. A co z pasażerami? Czy w związku z posiadaniem bagażu ciążą na nich dodatkowe obowiązki? Jakie mają prawa, zamawiając taksówkę? Co mogą, a czego nie? Ile zapłacą za przejazd z bagażem? Sporo tych pytań. Odpowiedzmy na nie.

Jakie prawa ma pasażer jadący taxi z bagażem?

Podstawowym prawem podróżującego taksówką osobową, jest prawo do zabrania ze sobą bagażu podręcznego. Przejazd z bagażem zwolniony jest od dodatkowych opłat. Opłaty nie ponosimy również w przypadku, gdy w taksówce przewozimy zwierzęta w kontenerze – płacimy jedynie za sam kontener.

Czym jest bagaż w rozumieniu obowiązującego rozporządzenia o przewozach taxi? To walizka, plecak, worek turystyczny oraz inne przedmioty, pod warunkiem, że ich wielkość i rodzaj opakowania nie wpłyną na uszkodzenie lub zanieczyszczenie taxi. Nie można przewozić rzeczy, które ograniczą kierowcy widoczność.

Jaki bagaż w taxi znaleźć się nie powinien?

Z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa można przewozić narty z kijami, wózki dziecięce oraz składane inwalidzkie. Za przewóz telewizorów ewentualne ryzyko ponosi pasażer. Są jednak przedmioty, których do taksówki – m. in. ze względów bezpieczeństwa pod żadnym pozorem wnieść nie możesz. Oto i one.

Przewóz bagażu w taxi nie może obejmować: broni, materiałów łatwopalnych, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących, a także tych o nieprzyjemnej woni. Zakazane jest transportowanie w taksówkach zwłok i szczątków ludzkich. To chyba jednak nikomu nie przyszło do głowy, ale w zapisach rozporządzenia się znalazło.

Jak przewozi się bagaż w taxi?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami bagaż podręczny pasażera można przewozić w bagażniku lub na dachu taksówki. Dopuszczalne jest zabranie bagażu podręcznego do środka auta, z zachowaniem wymaganych zasad bezpieczeństwa. Boisz się, że zapomnisz o zabraniu bagażu z taksówki? Niepotrzebnie. Kierowca ma obowiązek Ci o tym przypomnieć.

Przewóz bagażu w taxi wiąże się niekiedy z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla pasażera. Dzieje się tak w momencie, gdy z winy podróżującego dojdzie do uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu, którym podróżował i przewoził bagaż. Odpowiedzialności za ewentualne szkody unikniesz, stosując się do podstawowych zasad.

O czym jeszcze pamiętać, przewożąc bagaż w taxi?

Wiesz już, jakich przedmiotów nie możesz przewozić w taksówce. Wiesz też, że niektóre grupy produktów przewieziesz w taxi wyłącznie na własną odpowiedzialność. Pamiętaj, by w odpowiedni sposób zabezpieczyć przedmioty, które zamierzasz zabrać ze sobą do taksówki. Nie mogą ograniczać kierowcy widoczności, ani utrudniać prowadzenia auta.

Co, jeśli w taxi chcesz przewieźć większy bagaż? Może się zdarzyć, że Twoje rzeczy nie zmieszczą się do taksówki osobowej. Pamiętaj, że masz możliwość wynajęcia np. auta typu kombi. Powiedz o tym w momencie rezerwacji taksówki. Korzystasz z aplikacji Taxi Polska? Wybierz dodatkową opcję – “samochód kombi”.

Szukasz taksówki w Warszawie? Skorzystaj z Ele Taxi. Mamy ponad 20 lat doświadczenia. Zabierzemy Ciebie i Twój bagaż. Zamów taksówkę w tradycyjny sposób – dzwoniąc na centralę lub pójdź z duchem czasu i zarezerwuj kurs bez dzwonienia. Wystarczy, że na swoim telefonie zainstalujesz aplikację Taxi Polska. Ściągnij ją już dziś. Zobacz, jak proste może być zamawianie taksówek w Warszawie.