Biblioteka Narodowa w Warszawie – jak dojechać?

Biblioteka Narodowa w Warszawie jest instytucją podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To centralna, polska biblioteka, uchodząca za jedną z najważniejszych instytucji kultury. Swoją działalność rozpoczęła w 1928 r., na mocy rozporządzenia ówczesnego prezydenta, Ignacego Mościckiego.

Mówi się, że rok 1928 to nie czas powstania, a reaktywacji Biblioteki. Bowiem podobna instytucja (tyle, że pod inną nazwą), funkcjonowała tu już w latach 1747 – 1795. Znana była wówczas jako Biblioteka Załuskich. Tyle tytułem wprowadzenia. Teraz powstaje pytanie, jak dojechać do Biblioteki Narodowej?

Lokalizacja Biblioteki na mapie Warszawy

Biblioteka Narodowa mieści się na warszawskiej Ochocie. Budynek stoi przy Al. Niepodległości. Bibliotekę otaczają parkowe tereny Pola Mokotowskiego. Odległość od dworca wynosi 18 kilometrów. Dojazd z Targówka może zająć pół godziny (jeśli jedziemy autem), z Woli 20 minut, a z Białołęki nawet 40 minut.

Jak już wspomnieliśmy, gmach główny Biblioteki Narodowej mieści się przy al. Niepodległości, na Ochocie. Zbiory specjalne Biblioteki (rękopisy i starodruki) mieszczą się jednak gdzie indziej – w Pałacu Krasińskich, zwanym Pałacem Rzeczypospolitej, na placu Krasińskich, a to już dzielnica Śródmieście.

Biblioteka Narodowa – jak dojechać do gmachu głównego?

Do gmachu głównego Biblioteki, na Ochotę, dojedziecie na kilka sposobów. Posiadający własne auto zapewne skorzystają z nawigacji. To, jak będzie przebiegać ich trasa, zależy od punktu, z którego wyruszą. A co z tymi, co własnego samochodu nie posiadają, a też chcą dotrzeć do Biblioteki? Oni muszą skorzystać z komunikacji miejskiej.

Biblioteka Narodowa w Warszawie – jak dojechać? Jeśli jedziecie metrem, szukajcie stacji Pole Mokotowskie. Na poruszających się autobusami czeka przystanek o nazwie Biblioteka Narodowa. Przystanku o tej samej nazwie szukać powinni podróżujący tramwajami. Myślicie, że jesteście skazani na komunikację zbiorową? Nie. Są jeszcze taksówki.

Biblioteka Narodowa w Warszawie – jak dojechać do Pałacu Rzeczypospolitej?

Jak wspomnieliśmy, zbiory Biblioteki Narodowej przechowywane są w dwóch lokalizacjach. Ci, którym zależy na rękopisach i starodrukach, na próżno szukają ich w gmachu głównym. Bo te, co już zostało powiedziane, umieszczone zostały w tzw. Pałacu Rzeczypospolitej, który mieści się przy Pl. Krasińskich.

Dojechać tu można, podobnie jak na Ochotę, trzema środkami komunikacji publicznej: metrem, autobusem lub tramwajem. Metro zatrzymuje się na stacji Ratusz Arsenał. Autobusy na przystanku Pl. Krasińskich. Ci, którzy podróżują tramwajem, powinni szukać przystanku Metro Ratusz Arsenał. Korzystający z taksówek przystanków szukać nie muszą.

Ele Taxi – i wiadomo, jak dojechać

Biblioteka Narodowa w Warszawie – jak dojechać, już pewnie wiecie. A wybrać się możecie w różnych celach. Zdecydowana większość w poszukiwaniu interesujących zbiorów. Inni, by pozwiedzać. Jeszcze inni, by wymienić się doświadczeniami. A można. Bo w głównej siedzibie Biblioteki mieści się ośrodek konferencyjno – wystawowy.

Macie kilka sposobów na to, by dojechać do Biblioteki Narodowej w Warszawie. Wybierzcie najwygodniejszy dla siebie. Wybraliście taksówkę? Wcale nas to nie dziwi. Jeśli nie wiecie jeszcze, z usług którego z przewoźników skorzystacie, podpowiemy – wybierzcie Ele Taxi. Jazda z nami się opłaca. Przekonajcie się sami.

Taksówkę Ele Taxi zamówicie, dzwoniąc pod numer 19 100. Nie chcecie telefonować na centralę? Złapcie taksówkę Ele Taxi na jednym z postojów. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie Wy. Możecie też wykorzystać aplikację mobilną do zamawiania taksówek. Pobierzcie ją za darmo. Aplikacja Taxi Polska jest prosta w obsłudze, działa nie tylko w Warszawie, ale też w innych polskich miastach.