Co zwiedzić w Warszawie w jeden dzień?

Jeden dzień w Warszawie – co zwiedzić w tak krótkim czasie? Jakie zabytki warto zobaczyć? Gdzie pójść i w jaki sposób zorganizować wycieczkę, żeby odwiedzić jak największą ilość miejsc?
Kiedy Warszawy nigdy nie zwiedzałeś, trzeba zobaczyć jej najważniejsze zabytki, ale jeśli często bywasz w stolicy i przy okazji załatwiania służbowych spraw udało Ci się zwiedzić już najważniejsze zabytki, warto pokusić się o nieco bardziej wyrafinowaną tematycznie wycieczkę. Być może zgodną z Twoimi zainteresowaniami, a może po prostu alternatywną?

Co zwiedzić w jeden dzień w Warszawie, kiedy interesuje nas polityka?

Jeśli interesujemy się szeroko pojętą polityką, powinna nam odpowiadać wycieczka taksówką do miejsc ściśle z nią związanych. W pierwszej chwili pomysł zwiedzania taksówką wyda się szalony, ale wart jest przemyślenia. Samochód dotrze w każde miejsce, trasę ułożyć można elastycznie i nawet nie trzeba wysiadać z auta. Problemem nie będzie w tym przypadku bagaż, dziecięcy wózek czy większa liczba osób – możemy zamówić w Ele Taxi taksówkę o odpowiedniej pojemności bagażnika, a także dużą, ośmioosobową, która pozwoli na zorganizowanie wycieczki w dwie rodziny albo w gronie kilkorga przyjaciół. W ten sposób mamy szansę zobaczyć najważniejsze miejsca związane z historią Polski i Warszawy, a skupić się na zwiedzaniu Sejmu i Senatu, co z pewnością będzie stanowiło dla nas główną atrakcję. Co jednak zanim dotrzemy na Wiejską? W zależności od tego, skąd zaczynamy trasę, harmonogram ułożyć można na różne sposoby, jednak stałymi punktami programu powinny być oczywiście Powązki, Grób Nieznanego Żołnierza, Zamek Królewski, Starówka, pomnik Syrenki, Łazienki, Zamek Ujazdowski i wreszcie budynek Sejmu i Senatu. Jeśli starczy czasu można zwiedzić jeszcze ciekawe Muzeum Powstania Warszawskiego, a jeśli podróżujemy z dziećmi – także Centrum Nauki Kopernik. No i obowiązkowo – Pałac Kultury i Nauki, choćby widziany z okien samochodu z perspektywy ulicy.

Stolica dla miłośników zabytków, czyli co warto zwiedzić w Warszawie w jeden dzień, jeśli interesuje nas architektura?

Mimo ogromnych zniszczeń, jakie odniosła Warszawa w czasie wojny, zachowało się tu wiele zabytków, które przetrwały czas zagłady i w oryginalnej formie, choć odrestaurowane, zachowały się do dziś. Jeśli architektura to nasze hobby, a zdążyliśmy się już zapoznać z najbardziej znanymi i popularnymi budowlami i miejscami, być może czas na wycieczkę tematyczną? Interesuje nas barok – wybierzmy się na zwiedzanie Warszawy śladami baroku odwiedzając bazylikę św. Krzyża, pałac Gnińskich, Krasińskich czy Pałac Pod Czterema Wiatrami (Teppera-Dückerta). Ten ostatni reprezentuje również styl klasycystyczny, o czym świadczy elewacja frontowa aneksu do prawego skrzydła budynku. Klasycystyczne w Warszawie są również pałace Staszica, Natolin, Kazimierzowski oraz Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu (obecnie urząd miasta), a także warszawska cytadela.

Wycieczki tematyczne, czy to śladami określonego stylu architektonicznego, czy też typu budownictwa (np. zwiedzanie budynków poprzemysłowych, architektury sakralnej, nekropolii, osiedli), wymagają od ich uczestników dużej mobilności. Obiekty znajdują się w różnych częściach miasta i dotarcie do nich zajmuje dość dużo czasu, co ma znaczenie, jeśli nasz pobyt w Warszawie ogranicza się do jednego dnia. Dlatego również i w tym przypadku warto wybrać się na zwiedzanie taksówką.

Co zwiedzić w Warszawie w jeden dzień, jeśli nigdy wcześniej nie było się w stolicy?

Jeśli złożyło się tak, że nigdy wcześniej nie zawitałeś w Warszawie, albo Twoje wizyty ograniczały się do przejazdu na lotnisko czy z hali Dworca Centralnego do centrum konferencyjnego i z powrotem, prawdopodobnie niewiele widziałeś. Może Aleje Jerozolimskie, Pałac Kultury i Nauki czy centrum handlowe Złote Tarasy oraz kilka restauracji czy pubów. Poświęcając jeden dzień na zwiedzanie Warszawy, można zobaczyć całkiem dużo. Polecamy w tym przypadku trasę po najważniejszych obiektach Warszawy. Rozpocząć ją warto od Starego Miasta z jego Zamkiem Królewskim, gotycką Archikatedrą św. Jana, murami obronnymi z Barbakanem i Rynkiem oraz wieloma innymi zabytkami. Kolejno warto przejść się Krakowskim Przedmieściem, przy którym znajdują się między innymi Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, Bazylika Św. Krzyża czy kościół Wizytek. Na zakończenie – Łazienki, gdzie zwiedzić trzeba Pałac na Wyspie, Biały Domek oraz Starą Oranżerię.